Coaching indywidualny

Coaching

Program Próg Życia to pakiet sesji coachingowych, w czasie których rozmawiamy, a ja za pomocą pytań pomagam Ci znaleźć odpowiedzi na ważne pytania, a także odnaleźć ścieżki wiodące do celu. Nasza rozmowa może przebiegać na żywo, bądź za pomocą narzędzi tak często przez Nas używanych do komunikowania się w świecie wirtualnym, czyli telefonu, bądź Skype’a. Stawiam na wybór takich form komunikacji, które pozwolą zapewnić Ci jak największy komfort w trakcie sesji. Jedna taka sesja trwa przeważnie 60 minut. A to, ile takich sesji będziesz potrzebować do osiągnięcia sukcesu zależy od Ciebie. Dodam tylko, że średnio potrzeba około 10-12 takich spotkań.

Czym jest coaching?
Coaching jest procesem który pomaga ludziom poprawiać się w dziedzinach, w których Oni sami dostrzegają potrzebę poprawy. Świadomie używam tego sformułowania, bowiem to nie naprawiane, żaden człowiek nie jest zepsuty, aby trzeba Go było naprawiać! Zadaniem coacha jest pomóc Tobie znaleźć w sobie samym takie pokłady wiedzy, energii, wytrwałości, siły, itp. abyś mógł osiągnąć zamierzony cel. Inaczej mówiąc Coaching polega na dość specyficznej rozmowie nastawionej na cel klienta i umiejętnym zadawaniu pytań przez coacha, w taki sposób, by ten pierwszy osiągnął zmianę i doszedł do tego sam.

Czym nie jest coaching?
Coaching to nie dawanie wskazówek, jak należy żyć, postępować. To nie dawanie rad. Coach nie poprowadzi Cię również za rękę i nie wskaże jak osiągnąć zamierzony przez Ciebie cel czy nie przeprowadzi za nią przez zdarzenia, która czekają na Ciebie.

Mentoring

Gdy myślimy o nim to naturalnym, pierwszym Naszym skojarzeniem jest dawanie rad, jednak co należy podkreślić najskuteczniejszy jest wtedy, gdy stosowane są w nim odpowiednie narzędzia, takie jak na przykład pytania otwarte. Są one stosowane również w coachingu. A główna różnica pomiędzy tymi dwoma metodami polega na tym, że w mentoringu korzysta się z potencjału obu stron. Praca koncentruje się na obszarach, które z punktu widzenia tzw ucznia są istotne dla jego rozwoju, jednak wiedza i doświadczenie mentora także stanowią zasoby, z których para wspólnie korzysta.

Mentoring oparty jest na ciągłym wsparciu i rozwoju, który jest nakierowany na pomoc podopiecznemu tego procesu w zlikwidowaniu różnych blokujących Go ograniczeń. Jednak co warto podkreślić daje to okazję do nauki i rozwoju dla obu stron tego procesu. I tak podopieczny dzięki udziałowi w mentoringu poznaje swoje mocne strony które pozwolą Mu osiągnąć określony cel.

W praktyce, jest to ustrukturyzowana relacja partnerska pomiędzy mentorem, czyli osobą bardziej doświadczoną, a podopiecznym – drugą stroną w tym procesie. Kluczowe dla relacji są wzajemne zaufanie, zrozumienie empatia, oraz zasada poufności oraz szacunku.

Wsparcie emocjonalne

Być może słyszycie słowa mówiące o tym, że ktoś wie przez co przechodzicie, czego doświadczacie i w ogóle. Ale tak swoją drogą, raczej wątpię. Wiesz, ja nie ukrywam, uraz który miałem i przez który przeszedłem, który jest już za mną, czyli stłuczenie pnia mózgu być może nie jest nawet porównywalny z tym co Ty teraz przechodzisz. Tutaj też nie miejsce i czas na licytowanie się. Chcę Cię prosić o zaufanie, bo bez chęci działania nie uda mi Ci się w żaden sposób pomóc. Wcale nie chcę być tutaj najmądrzejszy porównując jakoś ze sobą różne urazy. Nie o to chodzi. Ja po prostu doświadczyłem tego jak czasem trzeba budować od nowa, jak jest ciężko, beznadziejnie i w ogóle. I wyciągam do Ciebie pomocną dłoń, która wie co to znaczy mierzyć się z przeciwnościami losu. Ale wiem też jak wyjść zwycięsko z tej swoistej batalii. A więc tylko od Ciebie zależy, czy podasz mi też rękę tak żeby przyjąć tą pomoc, czy niczym na pięściarskim ringu rzucisz biały ręcznik w geście poddania.
Ja naprawdę wiem jak to jest gdy mimo tego, że czasem bardzo się chce nie udaje się tego osiągnąć. A więc też i cierpliwość się przyda…

Kaizen

Metoda Kaizen – wywodzi się z kultury japońskiej i oznacza doskonalenie poprzez stopniowe wprowadzanie drobnych zmian. Niektórym osobom być może na myśl przychodzić metoda step by step, czyli w wolnym tłumaczeniu metoda krok po kroku. Metodę steo by steo wykorzystujemy w tym rozwiązaniu, ale Nasz początek polega na wyznaczeniu sobie celu do którego chcemy dotrzeć. Czasem jego wielkość niektórym może się wydać nawet przytłaczająca, a więc bojąc się porażki nie robią po prostu nic.

A ta metoda polega owszem na tym, że wyznaczamy Nasz główny cel, jak choćby budowa domu, ale określamy też wiele wcześniejszych potrzebnych do realizacji tego zamierzenia, jak choćby wybranie i kupno działki, na której ów dom pobudujemy, zdobycie wszelkich zezwoleń urzędowych w tym celu potrzebnych, wybór ekipy budowlanej, materiałów – późniejszy ich zakup i wiele, wiele innych niezbędnych do tego, aby Nasz wymarzony dom powstał. Jeden cel główny, rozbity na wiele mniejszych nie jest już tak przytłaczający a osiąganie tych poszczególnych etapów jest znacznie prostsze i łatwiejsze do osiągnięcia. Na tym właśnie polega ta metoda, a więc na skupieniu się na większej ilości celów wiodących Nas do tego głównego, ostatecznego.

2017 PRÓG ŻYCIA | Realizacja Webinvation